free templates joomla

Muaythai stało się rozpoznawalne przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOL)

MuaythaiMuaythai to sztuka walki z ponad tysiącletnią tradycją, niemniej data 6 grudnia 2016 r. zapisze się na kartach historii sztuk walki ponieważ tego właśnie dnia Muaythai stało się oficjalnie sportem rozpoznawalnym przez MKOL. Fakt ten został formalnie potwierdzony przez Zarząd MKOL-u.

W oficjalnym liście do prezesa IFMA doktora Sakchyea Tapsuwana, MKOL pogratulowało organizacji IFMA "osiągnięć prowadzących do ciągłego rozwoju federacji i sportu..." Prezes IFMA Dr Tapsuwan był ogromnie uradowany tymi wiadomościami, które stanowią jednocześnie podsumowanie kilku lat ciężkiej pracy organizacji IFMA. Praca ta dotyczyła głównie rozwoju, wsparcia i promocji olimpijskich wartości poprzez pięć głównych filarów Muaytha takich jak: honor, szacunek, uczciwe współzawodnictwo (fair play), tradycja oraz doskonałość.

Dyrektor sportowy IFMA Charissa Tynan powiedziała: "Rozpoczęliśmy nasze starania o rozpoznawalność przez MKOL 3 kwietnia 2012 r. na specjalnej gali, przekazując naszą prośbę członkowi MKOL-u CK Wu, a także byłemu prezesowi SportAccord Hein-owi Verbruggen-owi. Przekazaliśmy również pełny wniosek o dołączenie do International World Games Association (IWGA) byłemu prezesowi Ron-owi Froelich-owi. Staliśmy się rozpoznawani przez IWGA w 2013 r. i w 2014 r. zostaliśmy oficjlanie dołączeni do World Games jako sport medalowy. To już było wielkim osiągnięciem i wspaniałą chwilą dla IFMA i naszych sportowców. Nie spoczęliśmy na laurach i kontynuując nasze wysilki w 2015 r. IFMA stała się rozpoznawalna przez FISU i została dołączona do World University Championships (FISU).

Następnie IFMA kontynuowała pracę, dążąc do osiągnięcia swojego głównego celu czyli spełnienia wymagań MKOL-u, aby stać sie sportem rozpoznawanym przez tę organizację. Dzisiaj ten cel został osiągnięty i dziękujemy bardzo komitetowi olimpijskiemu za zaufanie, a także obiecujemy, że nasze wysiłki będą kontynuowane zgodnie z wartościami i zasadami olimpijskimi. Nasi sportowcy obecnie stoją dumnie przy pięciu kołach olimpijskich rozumiejąc jednocześnie ogromną odpowiedzialność z tym związaną."

Sekretarz generalny IFMA Stephan Fox dodał: "W końcu cel życia wielu ludzi został osiągnięty. W IFMA tworzymy wyjątkową rodzinę. Od góry do dołu i od dołu do góry nasz hymn Muaythai mówi wszystko. Jesteśmy jednością. To jest sukces nas wszystkich: ciężko pracujących narodowych federacji, którzy poświęcają swój czas, naszego – zarządu, który nie szczędzi trudu i całkowicie się poświęca już tyle lat, naszych technicznych delegatów, którzy dbają o to, by uczciwe współzawodnictwo było widoczne na wszystkich poziomach sportowych, naszych nauczycieli i trenerów, którzy nieustannie rozwijają sport i sportowców. Wszyscy mamy wspólny cel. Chronić, przewodzić, przecierać szlak i jednocześnie słuchać naszego głównego bogactwa – sportowców, naszej młodzieży. Oni będą nieść wartości olimpijskie, wartości naszego sportu jednocześnie wewnątrz i na zewnątrz ringu do czasu aż po nas zostanie tylko pamięć i proch."

IFMA chciałoby podziękować ARISF za ocenienie naszej aplikacji w tak profesjonalny sposób i przywitanie nas w rodzinie federacji sportów olimpijskich. Chcielibyśmy również podziękować wszystkim naszym kolegom, członkom AIMS, a także przekazać nasze dalsze wsparcie dla rodziny AIMS. Na koniec chcielibyśmy podziękować wydziałowi sportu MKOL za ich wielki profesjonalizm i przewodnictwo oraz członkom zarządu MKOL, pod wodzą prezesa Dr Bacha, za zaufanie i wiarę w to, że IFMA zasłużyła aby być sportem rozpoznawalnym przez MKOL, a także że IFMA będzie wartościowym członkiem rodziny MKOL.

Duży udział w przygotowaniach aplikacji miał Rafał Szlachta, który jest prezesem Polskiego Związku Muaythai oraz wiceprezydentem Światowej Federacji Muaythai IFMA (International Federation of Muaythai Amateur). Zasiada on w 4 osobowej komisji wprowadzające sport Muaythai do MKOlu.

źródło: PZ Muaythai