free templates joomla

Fightsport Awards 2014 - Świat

FightSport.pl Awards 2014 Ubiegły rok 2014 w Sztukach Walki obfitował w wiele ekscytujących wydarzeń, które miały wpływ na rynek nowoczesnych Sportów Walki zarówno na świecie jak i w Polsce. Na naszym portalu mogliście obserwować większość z nich a te najważniejsze i mające największe znaczenie postanowiliśmy docenić i wyróżnić nagrodami Fightsport Awards 2014.

Są one docenieniem ich wartości w odniesieniu do rynku MMA, Muay Thai i Kickboxingu, jako wiodących formuł walki grupujących zainteresowanie fanów sztuk Walki. Nie poddawaliśmy ich pod głosowanie fanów, ale wspólnymi naszymi redakcyjnymi siłami zdecydowaliśmy o naszych subiektywnych wyborach, które uzasadniamy i które nie muszą się pokrywać z innymi klasyfikacjami.

W naszych klasyfikacjach i podsumowaniu skupiliśmy się na zawodowym sporcie. Przez nasze gremium były brane pod uwagę przede wszystkim sukcesy ludzi i organizacji, jacy podchodzą profesjonalnie i są zdeterminowani na osiąganie celów w zawodowym sporcie. Nawet największe sukcesy amatorskie, nie są tym samym co zawodowe, aczkolwiek w przypadku kilku zawodników, wyniki osiągnięte na amatorskich imprezach rangi międzynarodowej pomogły im w znalezieniu się w naszym podsumowaniu. To zostało jasno przez nas określone w uzasadnieniu wyboru. Jako pierwsze publikujemy oceny 2014 roku w odniesieniu do Wydarzeń Światowych. Zapraszamy do naszych nominacji:

MMA - Świat

ZAWODNIK
T.J. Dillashaw
Fabricio Werdum
Donald Cerrone
Robbie Lawler
Jose Aldo

Konkurencja była mocna, ale T.J. Dillashaw otrzymał od nas wygraną w tej kategorii z jednego faktu: reszta nominowanych była już renomowanymi fighterami. Dillashaw w ostatnim roku z przeciętnego zawodnika przeobraził się w gwiazdę MMA. Był w końcu autorem wielkiego zwycięstwa nad dominatorem wagi koguciej UFC, Renanem Barao. Nie sam fakt wygranej, a sposób, w jaki jej dokonał robił największe wrażenie. Progres w jego umiejętnościach jest ogromny. Potem jeszcze obronił pas przeciwko Joe Soto, czyli rywalowi przypisanemu mu w ostatniej chwili. Wytrzymał presję i jego także skończył przed czasem. Przykłady wielu sportowców pokazują, że łatwiej wspiąć się na szczyt, niż się na nim utrzymać. Jak będzie z przedstawicielem Team Alpha Male?

ZAWODNICZKA
Ronda Rousey 
Carla Esparza
Herica Tiburcio
Cat Zingano
Joanna Jędrzejczyk

Tutaj zwyciężczyni mogła być tylko jedna. Ronda Rousey odjechała swoim rywalkom o kilka długości i ciężko będzie komukolwiek ją dogonić. Trudno się dziwić, skoro mistrzyni UFC dwa razy stawała w oktagonie i łącznie jej pojedynki trwały... 82 sekundy! Zdemolowała zarówno Sarę McMann oraz Alexis Davis i to nie swoją firmową balachą, a uderzeniami: a to kolanem na korpus, a to bijąc mocno w parterze. Wierzymy, że tegoroczne rywalki sprawią, iż ''Rowdy'' w końcu naprawdę się zmęczy.

WALKA
Matt Brown vs. Erick Silva
Johny Hendricks vs. Robbie Lawler I
Junior dos Santos vs. Stipe Miocic
Chris Weidman vs. Lyoto Machida
Jose Aldo vs. Chad Mendes

Gala UFC Fight Night 40 w Cincinnati prawdopodobnie przeszłaby bez większego echa, gdyby nie batalia między Mattem Brownem a Erickiem Silvą. Gdy juz się wydawało, że Silva ma rywala na widelcu, Brown potrafił przetrwać zmasowany atak Brazylijczyka i skontrować go. Ostatecznie to Amerykanin zatriumfował i po takim pełbym determinacji boju w jego wykonaniu nie dziwimy się, że jego przydomek to ''The Immortal'', a więc ''Nieśmiertelny''.

ORGANIZACJA
UFC
Bellator
ONE FC
WSOF
Legacy FC

Nie było w tym miejscu żadnych wątpliwości. UFC było, jest i będzie najlepszą organizacją MMA jeszcze przez długi czas. Najlepsi zawodnicy, najlepsze gale, wypełnione hale to codzienność w przypadku UFC. Nie można odmówić konkurencji starań, ale mimo progresu, jaki poczyniła, Ultimate Fighting Championship zdecydowanie dzierży palmę pierwszeństwa.

GALA
UFC 178: Johnson vs Cariaso
UFC 171: Hendricks vs. Lawler
UFC 172: Jones vs. Teixeira
UFC on FOX 12: Lawler vs. Brown
Bellator 131

W naszym subiektywnym wyborze wskazujemy na UFC 178 jako galę roku. A dlaczego? O ile walka wieczoru Demetriousa Johnsona z Chrisem Cariaso nie była może zbyt emocjonująca, o tyle reszta najważniejszych pojedynków spełniła pokładane w nich oczekiwania. Wojna między Donaldem Cerrone a Eddie'm Alvarezem, szybka wygrana Conora McGregora, zwrot akcji w starciu Yoela Romero z Timem Kennedy'm czy wreszcie powroty w wielkim stylu po długich przerwach Cat Zingano i Dominicka Cruza. Takie gale chcielibyśmy oglądać zawsze!

NOKAUT
Joe Schiling vs. Melvin Manhoef (Bellator 131) 
Chris Beal vs. Patrick Williams (UFC 172: Jones vs. Teixeira)
Roy Nelson vs. Antonio Rodrigo Nogueira (UFC Fight Night 39: Nogueira vs. Nelson)
Timofey Nastyukhin vs. Eduard Folayang (ONE FC 23: Warrior's Way)
Mark Hunt vs. Roy Nelson (UFC Fight Night 52: Hunt vs. Nelson)

Wyjątkowa, pierwsza w historii Bellatora gala w systemie PPV przyniosła także, naszym zdaniem, najbardziej widowiskowy nokaut. Joe Schilling zafundował go Melvinowi Manhoefowi. Wystarczył jeden dobrze ulokowany cios, by król nokautu, jakim przecież jest Manhoef, padł jak ścięty! A dodajmy, iż Schilling to przecież przede wszystkim fighter, startujący w Kickboxingu.

PODDANIE
Ben Saunders vs. Chris Heatherly (UFC Fight Night 49: Henderson vs. dos Anjos) 
Luke Rockhold vs. Tim Boetsch (UFC 172: Jones vs. Teixeira)
Niklas Backstrom vs. Tom Niinimaki (UFC Fight Night 41: Munoz vs. Mousasi)
Rousimar Palhares vs. Jon Fitch (WSOF 16)
Liam McGeary vs. Kelly Anundson (Bellator 124)

Postanowiliśmy nagrodzić Bena Saundersa, autora pierwszej w historii UFC udanej omoplaty, którą wykonał na Chrisie Heatherly'm. Był to dla niego bardzo udany powrót do tej organizacji po czterech latach spędzonych poza jej szeregami.

Kickboxing / Muay Thai - Świat

ZAWODNIK
Enriko Kehl (Niemcy) 
Robin van Roosmalen (Holandia)
Yodsanklai Fairtex (Tajlandia)
Sitthichai Sitsongpeenong (Tajlandia)
Artem Levin (Rosja)

Wybór był ciężki, ale padł na Enriko Kehla. Fightera zaledwie 22-letniego, ale już utytułowanego. Największym echem obiło się zwycięstwo Niemca w cyklu K-1 MAX po finałowej walce z Buakawem Banchamkiem i nie zważając na okoliczności zakończenia jej, Kehl jak równy rywalizował ze znakomitym Tajem. A po drodze pokonał też przecież chociażby Maximo Suareza. Rok zakończył efektowną wygraną przez nokaut nad Abdoulem Toure, po której został mistrzem świata Muay Thai. Pięć walk, pięć zwycięstw to znakomity wynik zawodnika, który mimo młodego wieku walczy bardzo dojrzale i na pewno będzie odnosić jeszcze wiele sukcesów.

ZAWODNICZKA
Jorina Baars (Holandia)
Ilona Wijmans (Holandia)
Ilonka Elmont (Surinam)
Denise Kielholtz (Holandia)

Wyróżnienie dla Joriny Baars wędruje za sprawą jednej walki, jaką stoczyła w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, ale za to jakiej! Jej bój z Cristiane ''Cyborg'' Justino, megagwiazdą kobiecego MMA był na pewno jednym z najlepszych w zakończonym już roku 2014. Ale trzeba uczciwie powiedzieć, był on bardzo jednostronny na korzyść Holenderki. A jeszcze nigdy nie widzieliśmy piekielnie mocnej Justino tak często trafianej i lądującej na deskach.

WALKA 
Davit Kiria vs. Andy Ristie (GLORY 14)
Jorina Baars vs. Cristiane ''Cyborg'' Justino (Lion Fight 14)
Pornsanae Sitmonchai vs. Pokaew Fonjangchonburi (Lumpinee Stadium)
Joseph Valtellini vs. Marc de Bonte (GLORY 17)
Naimjon Tuhtaboyev vs. Too Too (Thai Fight)

Davit Kiria vs. Andy Ristie to walka z absolutnie kinowym scenariuszem. Cztery rundy wyraźnej przewagi faworyzowanego Surinamczyka, który robił co chciał z Kirią. W ostatniej rundzie mocno już poobijany Gruzin zebrał się w sobie i przystąpił do szturmu, którego Ristie nie był w stanie zatrzymać! Trzy wizyty na deskach w samej końcówce wielkiej bitwy dały wygraną niedocenianemu Kirii. Zgarnął przy tym pas GLORY w wadze lekkiej. To była jego noc!

ORGANIZACJA
GLORY
SuperKombat
Thai Fight
King of Kings
Lion Fight

Pod względem sportowym na pewno GLORY pokazało w ostatnim roku, iż jest mocne. Organizacja ta głównie przeprowadzała swoje eventy w USA i dzięki niej Kickboxing w tym kraju zaczyna powoli odżywać. Nie ustrzegła się różnych niedociągnięć, ale aktualnie ciężko znaleźć godnego rywala dla GLORY. Jedyną przeszkodą jaka może zatrzymać i pewnie zatrzyma tę organizację jest kwestia finansowa, ale rok 2014 na pewno jeszcze należał do niej.

GALA
GLORY 18
GLORY 15
GLORY 17
King of Kings World GP in Chisinau Featherweight Tournament
Thai Fight gala finałowa

GLORY 18 to z jednej strony rewelacyjny bój o tytuł w wadze lekkiej Robina van Roosmalena z Davitem Kirią, gdzie obaj ani na moment nie odpuszczali. Z drugiej bardzo widowiskowy turniej w wadze półciężkiej, gdzie narodziła się prawdopodobnie nowa gwiazda - Saulo Cavalari. Ale klasę trzeba także oddać Zackowi Mwekassie, jego finałowemu oponentowi. Dzięki powyższym bohaterom to show miało bardzo wyrazisty smak.

NOKAUT
Raymond Daniels vs. Francois Ambang (GORY 16)
Andrei Stoica vs. Moises Baute (SuperKombat World GP Final Elimination)
Saiyok Pumpanmuang vs. Chanajon PK Saenchai Muay Thai Gym (Thai Fight)
Vladimir Tok vs. Stepan Cirlig (King of Kings World GP in Chisinau HW Tournament)
Victor Nagbe vs. Kem Sitsongpeenong (Xtreme Muay Thai)

Ładnych nokautów nie brakowało, lecz przy tym, co uczynił na GLORY 16 Raymond Daniels naprawdę ciężko o realne zagrożenie. Daniels znokautował Francoisa Ambanga wysokim kopnięciem obrotowym i był to ciężki nokaut! Często tego typu akcje nie wchodzą, ale w tej świetnie zadziałała zarówno siła, technika, precyzja jak i timing. Ten wyczyn na pewno będzie wielokrotnie przypominany jako jeden z wielkich momentów w dziejach Kickboxingu.