free templates joomla

FightSport.pl Awards 2016 - MMA na Świecie

FightSport.pl Awards 2016Kontynuujemy proces przyznawania wyróżnień za ostatni rok w sportach walki. Tym razem w FightSport.pl Awards 2016 obieramy kierunek na światowy rynek MMA, zarówno pod kątem wybijających się ponad resztę przedstawicieli tej dyscypliny, jak i najbardziej emocjonujących wydarzeń czy zakończeń walk.











Mixed Martial Arts - WORLD

ZAWODNIK ROKU
1. Stipe Miocic (USA/Chorwacja)
2. Cody Garbrandt (USA)
3. Michael Bisping (Anglia)
4. Conor McGregor (Irlandia)
5. Gegard Mousasi (Holandia/Armenia)/Donald Cerrone (USA)

W bardzo wyrównanej rywalizacji o pierwsze miejsce postawiliśmy na Stipe Miocica. To był świetny rok dla mającego chorwackie korzenie strażaka ze stanu Ohio, bowiem został w nim mistrzem UFC wagi ciężkiej, rozprawiając się szybko z Fabricio Werdumem, żeby potem efektownie obronić tytuł po wiktorii nad Alistairem Overeemem. Łącznie triumfował trzykrotnie.

Smak zostania czempionem UFC poznali młody Cody Garbrandt i bardzo doświadczony Michael Bisping, a Conor McGregor przez moment jako pierwszy w dziejach UFC dzierżył dwa pasy jednocześnie. Na piątym miejscu umieszczamy ex aequo Gegarda Mousasi'ego i Donalda Cerrone za aktywny rok, zakończony dla nich solidarnie czterema zwycięstwami. 

ZAWODNICZKA ROKU
1. Amanda Nunes (Brazylia)
2. Joanna Jędrzejczyk (Polska)
3. Jessica Andrade (Brazylia)
4. Angela Hill (USA)
5. Raquel Pennington (USA)

Tutaj na czele musiały znaleźć się dwie mistrzynie UFC. Wyżej oceniliśmy dokonania Nunes, która musiała pokonać mocną Valentinę Shevchenko, żeby ubiegać się o tytuł. A potem poszło jej bardzo łatwo, bo i Miesha Tate i Ronda Rousey nie miały na nią żadnej recepty.

Joanna Jędrzejczyk dwukrotnie z powodzeniem broniła tytułu w wadze słomkowej, pokonując dwie najwyżej notowane pretendentki: Claudię Gadelhę i Karolinę Kowalkiewicz. Na dalszych miejscach mająca świetne wejście do tej samej kategorii wagowej Jessica Andrade, a także Angela Hill (cztery wygrane dla Invicty i pas mistrzowski) i Raquel Pennington (trzy zwycięstwa w UFC). 

WALKA ROKU
1. Cub Swanson vs. Doo-Ho Choi (UFC 206)
2. Robbie Lawler vs. Carlos Condit (UFC 195)
3. Angela Lee vs. Mei Yamaguchi (ONE Championship 41)
4. Donald Cerrone vs. Matt Brown (UFC 206)
5. Michael Chandler vs. Benson Henderson (Bellator 165)

Końcówka roku przyniosła nam najbardziej emocjonujące starcie, w którym o wojnę w klatce postarali się Cub Swanson i Doo-Ho Choi. Podobnie było w przypadku numeru dwa na naszej liście, ale kontrowersyjny werdykt nie pozwolił pojedynkowi Robbie'ego Lawlera z Carlosem Conditem na obecność na szczycie. Konfrontacje Angela Lee vs. Mei Yamaguchi oraz Michael Chandler vs. Benson Henderson to przyjemne dla oka pięć rund nieustannej akcji, zaś Donald Cerrone vs. Matt Brown to świetna stójkowa batalia.

ORGANIZACJA ROKU
1. Ultimate Fighting Championship
2. Bellator MMA
3. ONE Championship
4. Absolute Championship Berkut
5. M-1 Global

Obsada pierwszego miejsca nie mogła być tutaj żadnym zaskoczeniem. UFC rządzi i taki stan rzeczy będzie się utrzymywał, a przepaść między tą a pozostałymi organizacjami będzie tylko rosnąć. ''Reszta świata'' się wyrównuje, przez co oprócz znanych już od dawna na rynku organizacji, jak Bellator, ONE Championship czy M-1 Global, swoją obecność coraz mocniej zaznacza czeczeńska ACB.

GALA ROKU
1. UFC 205: Alvarez vs. McGregor
2. UFC 206: Holloway vs. Pettis
3. UFC 202: Diaz vs. McGregor II
4. UFC 198: Werdum vs. Miocic
5. UFC 200: Tate vs. Nunes

Ultimate Fighting Championship postarała się o największe wydarzenia w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Jeśli chodzi o podbudowę i oczekiwania, UFC 205 w Nowym Jorku było najgłośniejszym eventem i spełnił on oczekiwania: koronacja Conora McGregora w wadze lekkiej, zacięta walka o pas w wadze półśredniej Tyron Woodley vs. Stephen Thompson czy wewnątrz polska batalia Joanny Jędrzejczyk z Karoliną Kowalkiewicz. To tylko część atrakcji tamtego wieczora.

Pod względem sportowym świetnie prezentowała się również kanadyjska UFC 206, a wisienką na torcie na UFC 202 był elektryzujący wszystkich rewanż Conora McGregora i Nate'a Diaza. UFC 198 na stadionie piłkarskim w Kurytybie zebrała zdecydowanie największą publikę oglądającą zmagania z wysokości trybun, natomiast jubileuszowa UFC 200 wbrew zapowiedziom wcale nie była największą i najszerzej komentowaną galą roku.

NOKAUT ROKU
1. Michael Page vs. Evangelista Santos (Bellator 158)
2. Yair Rodriguez vs. Andre Fili (UFC 197)
3. Lando Vannata vs. John Makdessi (UFC 205)
4. Michael Chandler vs. Patricky Freire (Bellator 157)
5. Anthony Johnson vs. Glover Teixeira (UFC 202)

Złamana czaszka i zakończenie kariery - takie były konsekwencje dla Evangelisty Santosa po nokaucie latającym kolanem w wykonaniu Michaela Page. Równie widowiskowymi kopnięciami popisywali się Yair Rodriguez i Lando Vannata. Jeśli zaś chodzi o pojedyncze uderzenia, ich dewastującą siłę zaprezentowali Michael Chandler i Anthony Johnson.

PODDANIE ROKU
1. Mackenzie Dern vs. Montana Stewart (Legacy FC 61)
2. Nate Diaz vs. Conor McGregor I (UFC 196)
3. Miesha Tate vs. Holly Holm (UFC 196)
4. Ben Rothwell vs. Josh Barnett (UFC on FOX 18)
5. Alexis Dufresne vs. Marloes Coenen (Bellator 155)

Niezwykle utytułowana w BJJ Mackenzie Dern udowodniła, że jej dokonania w tej dyscyplinie nie są przypadkowe. W walce z Montaną Stewart pokazała całkowicie zaskakujący miks omoplaty z duszeniem zza pleców, dzięki czemu zasłużenie jest na pierwszym miejscu.

Nate Diaz oraz Miesha Tate swomi wygranymi przez duszenia zza pleców tego samego wieczora na UFC 196 wzbudzili światową sensację. Rzadko oglądane duszenie gogo na wybitnym specjaliście parterowym, Joshu Barnettcie, pokazał Ben Rothwell. Marloes Coenen natomiast niespodziewanie została poddana przez Alexis Dufresne balachą z trójkąta nogami.