free templates joomla

Kontrowersyjna Imane Khelif wycofana z funkcji chorążego Algierii

Imane Khelif"Nikt nie jest prorokiem we własnym kraju" - mówi stare powiedzenie. I coś w tym jest. Przynajmniej w Algierii. Kontrowersyjna mistrzyni olimpijska w boksie z Paryża Imane Khelif została pozbawiona możliwości bycia chorążym swojej drużyny narodowej podczas ceremonii zamknięcia igrzysk w Paryżu – poinformowała agencja Associated Press.

Czy chodzi o to, że w kraju muzułmańskim trudno przełamać stereotypy dotyczące kobiet? Skąd w takim razie zamiana na gimnastyczkę Kaylię Nemour, która zdobyła olimpijskie złoto? Czy być może uznano, że jest zbyt kontrowersyjna i kontrowersje mogą mieć swój dalszy ciąg? Trudno powiedzieć, ale niczego nie da się wykluczyć w przyszłości.

Pierwotnie MKOl poinformował, że Khelif razem z brązowym medalistą olimpijskim w biegu na 800 m Djamelem Sejati będzie chorążym Algierii. Niespodziewanie tuż przed rozpoczęciem ceremonii zamknięcia w niedzielę 11-go sierpnia, została zmieniona na Nemour.

Podczas igrzysk 25-letnia Khelif pokonał Chinkę Yang Liu w finale kategorii wagowej do 66 kg. To zwycięstwo w finale było pierwszym zwycięstwem Algierii w historii boksu kobiet na igrzyskach olimpijskich. Skandal i dyskurs o płci wybuchł  kiedy Włoszka Angela Carini odmówiła kontynuowania walki po 48 sekundach boksowania z Khelif twierdząc, że żadna kobieta tak mcno nie bije. Wcześniejsze zarzuty wobec Algierki, że jest transpłciowym zawodnikiem lub wręcz mężczyzną.

Warto przypmnieć, że silna do niedawna i wykluczona za korupcję z igrzysk federacja boksu amatorskiego (IBA) podjęła decyzję o dyskfalifikacji Imane Khelif i Lin Yu-Ting, która walczyła w finale z Julią Szeremetą za niezaliczenie testu płci w trakcie Mistrzostw Świata w 2023 roku w Indiach.

"Testy płci przeprowadzone przez Międzynarodową Federację Boksu (IBA), które w ubiegłym roku doprowadziły do dyskwalifikacji dwóch pięściarek, były bezprawne i brakowało im wiarygodności" - to oficjalne stanowisko MKOl, które zostało przekazane mediom w dniu 4-go sierpnia podczas igrzysk.

"Te testy nie są legalnymi testami. Ich procedura i doraźna natura nie są legalne. Same testy, pomysł testowania, które odbyło się w zasadzie z dnia na dzień, nic z tego nie jest wiarygodne i nie zasługuje na odpowiedź" – powiedział rzecznik MKOl Mark Adams wyjaśnił podczas konferencji prasowej. Niestety MKOL mając "gorący ziemniak" od ponad roku, nie przedstawił testów "nie z dnia na dzień" i "bez doraźnej natury" - cokolwiek to oznacza. A opinia publiczna chciałaby mieć jasną sytuację.

MKOl w zeszłym roku pozbawił IBA statusu organu zarządzającego boksem i przejął kontrolę nad samymi zawodami olimpijskimi. Międzynarodowe Stowarzyszenie Boksu IBA (do 2007 roku AIBA - przyp. red.) to międzynarodowa organizacja pozarządowa, zrzeszająca 198 krajowych zwiąków boksu amatorskiego. Federacja ma siedzibę w Lozannie i organizuje zawody w boksie amatorskim. Jej członkami jest 198 krajowych związków i stowarzyszeń bokserskich. Na jej czela stoi kontrowersyjny poplecznik Władymira Putina, mający tadżyckie pochodzenie Umar Kremlow, znany dawniej jako Umar Nazarovich Lutfuloev. Człowiek wielokrotnie skazywany za przestępstwa kryminalne w Rosji. To jednak nie zmienia postaci rzeczy, że sprawa płci powróci.

Autor: Tomasz Majewski